Mapy kodowe państw

Tu znajdziesz mapy kodowe państw w Europie. To podstawa pracy każdego spedytora i pracownika firmy transportowej.

 

Zakazy jazdy UE

Bądź na bieżąco z zakazami jazdy dla samochodów ciężarowych na terenie Europy.

 

 Skontaktuj się z nami

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

System Kontroli Przewozu Towarów Transportem Drogowym

 

Dnia 18 listopada Parlament Węgier przyjął Prawo Podatkowe na 2015r., w ramach którego wprowadził elektroniczny system kontroli przewozu transportem drogowym towarów objętych podatkiem Vat.

 

System Kontroli Przewozu Transportem Drogowym Towarów (dalej: EKAER), który Rząd wprowadził od stycznia 2015r., a który ma na celu zapobieganie nadużyciom związanym z podatkiem Vat, obejmuje przewóz objęty opłatą drogową wszystkich towarów zarówno eksportowanych i importowanych na Węgry, jak i przewozów krajowych, niebędących przewozami na rzecz konsumenta ostatecznego. Każdy tego typu transport może się odbywać tylko po zgłoszeniu go do odpowiedniego Urzędu Skarbowego (dalej: NAV) i otrzymaniu jego numeru rejestracji przez:

 

- odbiorcę, czyli zamawiający podmiot z siedzibą na Węgrzech (w przypadku importu na Węgry),

 

- nadawcę, czyli wysyłający podmiot z siedzibą na Węgrzech (w przypadku eksportu),

 

- w przypadku przewozów krajowych odbiorcę towaru (nie ostatecznego).

 

Można dokonać zgłoszenia transportu już przed jego rzeczywistym odbyciem się, jednak należy upewnić się, by numer EKAER był ważny dla danego transportu do czasu jego zakończenia. Numer EKAER jest ważny przez 15 dni od jego przyznania. Numer rejestracyjny pojazdu, który będzie realizował transport można podać już po dokonaniu zgłoszenia i uzyskaniu numeru EKAER, jednak musi być podany przed rzeczywistym rozpoczęciem załadunku i uwidoczniony w dokumentacji EKAER.

 

Według Par. 178 pkt. 45.-47. oraz 51. obowiązującej na Węgrzech Ustawy nr XCII z 2003r. o systemie podatkowym (ze zmianami) i zawartych w niej definicji system EKAER nie obowiązuje na przejazdy tranzytowe przez teren Węgier. 

 

WAŻNE! Zarządca systemu EKAER od 02 marca 2015r. będzie egzekwował zapisy Prawa Podatkowego dot. systemu EKAER, czyli naliczanie grzywn (do 40% wartości towaru) lub ewentualne zatrzymanie (i zniszczenie) towaru. Do końca lutego podmioty w razie kontroli i wykrycia nieprawidłowości otrzymywały pouczenia, jednak czas tzw. amnestii już nie obowiązuje.

 

W przypadku towarów przewożonych jednym transportem do różnych odbiorców każdy z odbiorców będzie musiał posiadać oddzielny numer EKAER dla jego części transportu tylko wtedy, jeżeli przekraczają one podane limity. W razie awarii pojazdu może być zgłoszona zmiana w danych dot. danego transportu np. zmiana nr rejestracyjnego pojazdu transportującego towar przez podmiot, który uzyskał dany numer EKAER.

 

Według Par. 22/E pkt. 6 oraz 6(a) obowiązującej na Węgrzech Ustawy nr XCII z 2003r. o systemie podatkowym (ze zmianami) nie jest obowiązkowe ubieganie się o numer EKAER (wyciąg):

 

- (6) (f) na przewóz ładunku składającego się wyłącznie z towarów akcyzowych,

 

- (6a)(a) na towar przewożony dla podatnika w ramach jednego transportu zbiorczego wykonywanego przez jednego przewoźnika pojazdem objętym opłatą drogową, nie należący do kategorii towarów o wysokim stopniu ryzyka, jeśli jego masa ani nie przekracza 2500 kg (waga brutto), ani jego wartość 5 mln Huf (wartość netto).

 

- (6a)(b) na towar przewożony dla podatnika w ramach jednego transportu zbiorczego wykonywanego przez jednego przewoźnika pojazdem objętym opłatą drogową:

 

- (ba) należący do kategorii towarów spożywczych o wysokim stopniu ryzyka, jeśli jego masa nie przekracza 500 kg lub jego wartości 1 mln Huf.

 

- (bb)  należący do kategorii towarów pozostałych o wysokim stopniu ryzyka, jeśli jego masa  nie przekracza 500 kg lub jego wartości 1 mln Huf.

 

 Obowiązek rejestracji w systemie EKAER (https://ekaer.nav.gov.hu/)obejmuje również nieobjęty opłatą drogową transport towarów spożywczych o wysokim stopniu ryzyka, jeśli w ramach jednego przewozu będzie transportowane więcej niż 500 kg tego typu towaru i będzie miał on wartość produkcyjną większą niż 1 mln Huf lub w przypadku innych towarów o wysokim stopniu ryzyka z listy, jeśli w ramach jednego przewozu będzie transportowane więcej niż 500 kg tego typu towaru, bądź będzie miał on wartość produkcyjną większą niż 1 mln Huf.  Według ustawy powyższej opisanym obowiązkiem rejestracji są objęte głównie tzw. pierwsze miejsca składowania towarów (wg definicji podanej w Rozporządzeniu nr 3 (VII. 5.) z 2010r. Ministerstwa Rozwoju Wsi). Dla przewozu tego typu towarów obowiązuje zabezpieczenie, bądź gwarancja bankowa. Tę kwotę, po spełnieniu wyznaczonych warunków, będzie można zmniejszyć o dopuszczalne kwoty odliczeń. 

 

Listę towarów spożywczych i innych należących do grupy towarów o wysokim stopniu ryzyka podano na stronie NAV pod linkiem (weryfikacja według numerów taryfy celnej):

 

https://ekaer.nav.gov.hu/articles/view/a-nemzetgazdasagi-miniszter-51-2014-xii-31-ngm-rendelete-az-elektronikus-kozuti-aruforgalom-ellenorzo-rendszer-mukodesevel-osszefuggesben-a-kockazatos-termekek-meghatarozasarol

 

Rejestracja wymaga podania danych nadawcy, adresu miejsca załadunku, bądź danych kontaktowych, pod którymi powyższe dane będzie można uzyskać, dane odbiorcy, adres miejsca rozładunku, nazwy przewożonych towarów pod danym numerem EKAER, numer taryfy celnej, wagę, wartość bez Vat, cenę zakupu bądź koszty wytworzenia produktu, cel transportu drogowego. Wniosek o numer EKAER należy złożyć najpóźniej do dnia transportu towaru, ale przed załadunkiem i numer EKAER będzie ważny przez 15 dni.

 

 W razie zaniechania rejestracji w EKAER przewożony towar będzie uznany za nieposiadający w pełni udokumentowanego miejsca pochodzenia i NAV będzie miał prawo nałożyć grzywnę w wysokości 40% wartości towaru. W przypadku artykułów spożywczych, w świetle obowiązujących przepisów, towar może zostać zniszczony. Nastąpiła zmiana i pomimo zasady zero tolerancji wprowadzono tolerancje na 10% błędu w zgłoszeniu wagi czy wartości towaru. Ważną zmianą jest również, że dane o wartości należy zgłosić tylko przy towarze o wysokim stopniu ryzyka. Definicja towarów spożywczych o wysokim stopniu ryzyka oraz ich spis będzie ogłoszony Rozporządzeniem Ministerstwa Gospodarki Krajowej. Link do listy jw.

 

Towary nie objęte obowiązkiem uzyskania numeru EKAER:

 

1/ transport odpadów objętych obowiązkiem uzyskania pozwolenia na ich transport wg Rozporządzenia (WE) nr 1013/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 14 czerwca 2006 r. w sprawie przemieszczania odpadów,

 

2/ transport produktów przewożonych za wymaganym pozwoleniem na transport uzyskanym wg zapisów Ustawy o handlu metalem,

 

3/ przewóz substancji i mieszanek substancji zawartych w Par. 1 pkt.1 Ustawy nr XCV. z 2005r o lekach z przeznaczeniem dla człowieka i innych, o zmianach dla rynku obrotu lekami,

 

4/ artykuły  nadane jako przesyłka pocztowa zgodnie z zapisami Ustawy o usługach pocztowych.

 

WAŻNE! Zarządca systemu EKAER od 02 marca 2015r. będzie egzekwował zapisy Prawa Podatkowego dot. systemu EKAER, czyli naliczanie grzywn (do 40% wartości towaru) lub ewentualne zatrzymanie (i zniszczenie) towaru. Do końca lutego podmioty w razie kontroli i wykrycia nieprawidłowości otrzymywały pouczenia.

Pytania związane z systemem można zadawać wysyłając list na email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Opr. G.Jankiewicz, WPHI

 

Źródło :

Wydział Promocji Handlu i Inwestycji

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Budapeszcie


Odwiedź nas na facebooku

Strony internetowe dla firm transportowych

Jesteście z branży i nie macie strony www reprezentującej waszej firmy. Czas to nadrobić. Wykonujemy strony internetowe dla transportu i spedycji już od lat. Od podstawowych tzw wizytówek firm, po zaawansowane witryny z wielofunkcyjnością. Skontaktujcie się z nami i przedstawcie nam swoje potrzeby a my przygotujemy dla was projekt.

725 66 66 03