Mapy kodowe państw

Tu znajdziesz mapy kodowe państw w Europie. To podstawa pracy każdego spedytora i pracownika firmy transportowej.

 

Zakazy jazdy UE

Bądź na bieżąco z zakazami jazdy dla samochodów ciężarowych na terenie Europy.

 

 Skontaktuj się z nami

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Nowe przepisy dotyczące opon dla pojazdów ciężarowych - 2015

vegvesen

 

Od 1-go stycznia 2015 r. włącznie, wymagania względem opon dla pojazdów o dozwolonej masie całkowitej powyżej 3 500 kg, ulegną zmianie.

 

Opony zimowe
 
Od 1-go stycznia 2015 r. włącznie do 31-go marca 2015 r. włącznie, obowiązuje nakaz stosowania opon zimowych na wszystkich osiach (w tym także na osiach podnośnych).  Nakaz ten dotyczy pojazdów silnikowych oraz przyczep do pojazdów silnikowych (grupy M1-M3,N2-N3 oraz O3-O4), gdy dozwolona masa całkowita każdego z nich przekracza 3 500 kg.

 

W przypadku braku opon zimowych, dla sezonu zimowego 2014/2015 w życie wejdą przepisy przejściowe.

Od kolejnego sezonu zimowego (2015/2016), niniejszy nakaz będzie obowiązywał od 15-go listopada

włącznie do 31-go marca włącznie.

Jako opony zimowe, można stosować albo opony z kolcami, albo tzw. zimowe opony bezkolcowe. Muszą one być specjalnie oznakowane kodem M+S, MS, M&S, M-S, «mud and snow» (błoto i śnieg), 3PMSF lub «3 peak mountain snowflake» (3 szczyty z płatkiem śniegu) i muszą być produkowane specjalnie do jazdy w warunkach zimowych.
 

UWAGA! Obecny nakaz dotyczący opon zimowych na pojazdach silnikowych, z wyjątkiem osi podnośnych, obowiązuje od 15-go listopada 2014 r. włącznie do chwili wejścia w życie nowych przepisów, tj. do 1-go stycznia 2015. Od sezonu zimowego 2013/2014 włącznie, wymagania względem opon zostały zaostrzone jak poniżej.
Wymagania te nadal są aktualne.

Głębokość rzeźby bieżnika

Dla pojazdów o dozwolonej masie całkowitej powyżej 3 500 kg (pojazd silnikowy wraz z przyczepą), w okręgach Nordland, Tromsi Finnmark od 16 października, a w reszcie kraju od 1 listopada, obowiązuje głębokość rzeźby bieżnika wynosząca przynajmniej 5 mm. Wymóg ten obowiązuje do 30 kwietnia w Nordland, Troms i Finnmark, a w reszcie kraju do pierwszego poniedziałku po 2-gim dniu świąt Wielkanocnych włącznie. Poza tym okresem wymagana głębokość rzeźby bieżnika musi wynosić przynajmniej 1,6 mm.

Przepisy dotyczące opon z kolcami i łańcuchów

Łańcuchy gdy prowadzisz pojazd o dozwolonej masie całkowitej powyżej 3500 kg po drogach pokrytych śniegiem i lodem, musisz mieć ze sobą łańcuchy. W okresie, w którym wymagana głębokość rzeźby bieżnika wynosi 5 mm, musisz, niezależnie od warunków drogowych, mieć ze sobą łańcuchy.

Łańcuchy muszą być dopasowane do kół pojazdu, zapewniając w każdej chwili kontakt pomiędzy łańcuchem i nawierzchnią drogi. Mają być wykonane z metalu/stali, nadawać się do stosowania przy aktualnych warunkach drogowych i wytrzymać obciążenie. Pojazd silnikowy o dozwolonej masie całkowitej powyżej 3500 kg musi mieć ze sobą przynajmniej trzy łańcuchy. Jeden dopasowany do kół przednich. Dwa dopasowane do kół napędowych. Pociąg drogowy (pojazd silnikowy o dozwolonej masie całkowitej powyżej 3500 kg i przyczepa) musi mieć ze sobą przynajmniej siedem łańcuchów, gdy jest on wyposażony w koła bliźniacze na osi napędowej.Jeden dopasowany do kół przednich pojazdu silnikowego. Cztery dopasowane do kół napędowych pojazdu silnikowego.Dwa dopasowane do kół przyczepy. Gdy pojazd silnikowy pociągu drogowego jest  wyposażony w koła pojedyncze na osi napędowej, lub stosuje łańcuchy podwójne, musi on mieć ze sobą przynajmniej pięć łańcuchów.
Łańcuch podwójny, to łańcuch pokrywający oba koła bliźniacze. Dwa dopasowane do osi napędowej pojazdu silnikowego. Łańcuchy automatyczne: W pojazdach silnikowych wyposażonych w łańcuchy automatyczne na kołach napędowych, zastępują one dwa łańcuchy, gdy pojazd silnikowy ma na osi napędowej koła bliźniacze.

Opony z kolcami

Opony z kolcami są wyłącznie dozwolone w okresie, w którym wymagana głębokość rzeźby bieżnika  wynosi 5 mm, o ile warunki drogowe nie wymagają stosowania ich przez dłuższe okresy czasu. W pojeździe silnikowym o dozwolonej masie całkowitej powyżej 3500 kg wyposażonym w opony z  kolcami, muszą one być założone na kołach umieszczonych na tej samej osi. Na kołach bliźniaczych wystarczy posiadać opony z kolcami na jednym z kół.
 

UWAGA!

Również poza powyżej wymienionymi okresami, pojazd musi być wyposażony albo w opony zimowe z  kolcami lub bez, albo w łańcuchy, czy sprzęt podobny, gdy jest to konieczne dla zapewnienia właściwej przyczepności w stosunku do warunków drogowych. Jeżeli, niezależnie od pory roku, można oczekiwać nawierzchni pokrytej śniegiem lub lodem, obowiązuje posiadanie łańcuchów.


Sankcje

Opłata karna za prowadzenie pojazdu o niedostatecznej głębokości rzeźby bieżnika i/lub brak wymaganych opon zimowych wynosi 750 NOK od opony.
W przypadku poważnego naruszenia powyższych przepisów, stosowany będzie zakaz użytkowania pojazdu i zgłoszenie przestępstwa na policji.

 

Źródło : http://www.vegvesen.no


Odwiedź nas na facebooku

Strony internetowe dla firm transportowych

Jesteście z branży i nie macie strony www reprezentującej waszej firmy. Czas to nadrobić. Wykonujemy strony internetowe dla transportu i spedycji już od lat. Od podstawowych tzw wizytówek firm, po zaawansowane witryny z wielofunkcyjnością. Skontaktujcie się z nami i przedstawcie nam swoje potrzeby a my przygotujemy dla was projekt.

725 66 66 03